Materiālu atšķirības


Priedēm ir raksturīgi taisni, stalti stumbri, kas nav pārlieku zaraini. Tiem piemīt labas tehniskās īpašības. Priedes ir izturīgas pret puvi, taču tām ir tendence paaugstinātas mitruma koncentrācijas iespaidā iegūt nedaudz zilganu nokrāsu. Šī īpatnība materiāla kvalitāti neiespaido, taču mazliet bojā vizuālo izskatu. Priede ir viens no izplatītākajiem koka māju būvniecības materiāliem Eiropā, Krievijā u.c. valstīs.
Retāk ēku celtniecībā tiek izmantota egle. Šis materiāls sausā stāvoklī cietības ziņā nekādi nezaudē priedes koksnei, taču egle ir vairāk pakļauta iespējamam pūšanas procesam. Tā sliktāk nekā citas koksnes pretojas mitruma iedarbībai, tāpēc izmantojama iekšējai apdarei.

Pateicoties savas struktūras īpatnībām, egle ir “siltāka” nekā priedes koksne. Egles koksne ir piemērota pārsegumu nesošo elementu izgatavošanai.
Lapegle izturīgāka un blīvāka nekā priede. Šis materiāls ir noturīgs pret pūšanas procesu, taču sliktāk padodas apstrādei un viegli šķeļas. Tas labi der sienām un dažādām konstrukcijām (sijām, jumta spārēm u.c.). Lapegle ir noturīga pret mitrumu. Zinātāji teic, ka tā esot vienīgā koksne, kas nepūst jūras ūdenī. Pateicoties savai izturībai, lapegle kā kokmateriāls tiek vērtēta augstu.